Νηστεία και υγιεινή διατροφή

Με επιτυχία και συμμετοχή πολλών γονέων και μαθητών,  πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 3ουΔημ. Σχ. Λάρισας με θέμα «Νηστεία και υγιεινή διατροφή». Η κ. Μορφογιάννη διαιτολόγος, αναφέρθηκε στην υγιεινή διατροφή δίνοντας ιδέες για ελκυστικές συνταγές  που αρέσουν στους μαθητές. Ιδιαίτερη βαρύτητα έδωσε στον καθορισμό των μερίδων τόσο από πλευράς ποσότητας όσο και ποιότητας. Σε συνεργασία με τους μαθητές ετοίμασαν γευστικά «smoοthies»και υγιεινά πρωινά.  Στη συνέχεια ο Αρχιμανδρίτης π. Τιμόθεος Κοντογιάννηςτοποθετήθηκε στο θέμα «Νηστεία υγιεινή διατροφή και κάθαρση ψυχής». Αναφέρθηκε στις περιόδους νηστείας και τις συνδύασε με έναν υγιεινό και πνευματικό τρόπο ζωής.