Όσα δεν μπαίνουν στη βαλίτσα

H Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα, σε συνεργασία με την Επιτροπή Ευαισθητοποίησης των Νέων*, προκηρύσσουν τον 23ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργίας με θέμα τους πρόσφυγες για τη σχολική χρονιά 2019-2020, με τίτλο «Όσα δεν μπαίνουν στη βαλίτσα».

Στον Διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν οι μαθητές και μαθήτριες που φοιτούν στο Νηπιαγωγείο, στην Δ’, Ε’ και ΣΤ΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου καθώς και μαθητές της Γ’ Γυμνασίου και Α’ Λυκείου, συμπεριλαμβανομένων των μαθητών των αντίστοιχων ηλικιακών ομάδων των Δομών Υποδοχής για την Εκπαίδευση Προσφύγων (ΔΥΕΠ).

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί από τις 11 Νοεμβρίου 2019 μέχρι και τις 14 Φεβρουαρίου 2020. Είναι σημαντικό οι συμμετοχές να είναι το αποτέλεσμα συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων μέσα στην τάξη. Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να αξιοποιήσουν κάποιες δραστηριότητες από το ενδεικτικό υλικό με πηγές και προτάσεις σχετικές με το θέμα του Διαγωνισμού που βρίσκονται παρακάτω.