Ιστορία

Το σχολείο μας ιδρύθηκε το 1929, το κτήριο όμως στο οποίο στεγάζεται μέχρι σήμερα κατασκευάστηκε το 1932. Το διδακτήριο διέθετε τότε συνολικά 6 αίθουσες (τρεις σε κάθε όροφο), βοηθητικούς χώρους, ένα μεγάλο υπόστεγο που χρησίμευε ως γυμναστήριο, μαγειρία και υπόγειο. Διέθετε αυλή 1500τ.μ. και σχολικό κήπο 133τ.μ στον οποίο καλλιεργούσαν άνθη, λαχανικά, δενδρύλλια. Το 1982 κατασκευάστηκε και  εγκαινιάστηκε η νέα πτέρυγα του σχολείου, που αποτελείται από 6 νέες αίθουσες, γυμναστήριο, κυλικείο και γραφεία.

Την περίοδο της κατοχής και του εμφυλίου πολέμου, αρχικά το σχολείο επιτάχθηκε από τον ελληνικό στρατό και λειτούργησε ως νοσοκομείο, στη συνέχεια από τους Γερμανούς, υπέστη αρκετές ζημιές από τους βομβαρδισμούς και τις επιθέσεις των αντιστασιακών  εναντίον των Γερμανών. Φιλοξένησε επίσης πολλούς ανθρώπους στο υπόγειο χώρο του που χρησιμοποιήθηκε ως καταφύγιο.