Λειτουργία

Είμαστε ένα κεντρικό σχολείο της Λάρισας που βρίσκεται απέναντι από το πάρκο του σιδηροδρομικού σταθμού της πόλης μας. Το 3ο Δημοτικό συστεγάζεται με το 55ο Νηπιαγωγείο. Η θέση του σχολείου μας, μας διευκολύνει να μετακινούμαστε με τα πόδια και να παρακολουθούμε τις δραστηριότητες εκπαιδευτικού, πολιτιστικού, πολιτισμικού και ψυχαγωγικού ενδιαφέροντος. Να συμμετέχουμε ενεργά σε δράσεις και το σχολείο να αποτελεί ένα ζωντανό κύτταρο της κοινωνίας που αλληλεπιδρά με κάθε μέλος της.

Το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου ξεκινάει στις 8.10 πμ και τελειώνει για όλους τους μαθητές στις 13.15 μ.μ.

Μετά το πρωινό πρόγραμμα στο σχολείο λειτουργεί ολοήμερο σχολείο. Οι γονείς έχουν τη δυνατότητα να παίρνουν τα παιδιά τους είτε στις 15.00μ.μ, είτε στις 16.00μ.μ. Στα πλαίσια του ολοήμερου σχολείου υπάρχει τμήμα υποδοχής των μαθητών που ξεκινάει στις 7.00 το πρωί.