Ο διαγωνισμός Bebras 2019-20

Ολοκληρώθηκε και φέτος η συμμετοχή του σχολείου μας στο διεθνή διαγωνισμό πληροφορικής και υπολογιστικής σκέψης Bebras. Φέτος έλαβαν μέρος 28 μαθητές και μαθήτριες από την Δ’ τάξη και 58 μαθητές και μαθήτριες από τις Ε’ και Στ’ τάξεις. Στα γραφήματα παρακάτω μπορείτε να δείτε τις επιδόσεις των μαθητών μας.

Η συμμετοχή στον διαγωνισμό Bebras έχει διάρκεια 35 λεπτά της ώρας και περιλαμβάνει την απάντηση 10 σύντομων προβλημάτων ή ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών που απαιτούν την εφαρμογή λογικής και υπολογιστικής σκέψης. Τα θέματα είναι διασκεδαστικά και ελκυστικά και βασίζονται σε σημαντικά προβλήματα που συχνά αντιμετωπίζουν οι επιστήμονες της Πληροφορικής. Είναι διατυπωμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να μην απαιτείται προηγούμενη τυπική γνώση για να απαντηθούν, αλλά λογική σκέψη και υπολογιστική νοοτροπία. Παραδείγματα θεμάτων μπορείτε να δείτε εδώ ενώ περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στον επίσημο ιστότοπο του Διαγωνισμού Bebras.gr.