Δημιουργώ QR codes και γνωρίζω τα μουσεία , τα κτήρια και τα μνημεία της πόλης μου

Η 18η Απριλίου έχει ανακηρυχτεί από την UNESCO ως διεθνής ημέρα για τα μνημεία και τα αξιοθέατα. Ένα πρωτότυπο πρότζεκτ που συνδέεται με αυτή την ημέρα, σχεδίασαν και υλοποίησαν οι μαθητές της ΣΤ τάξης του 3ου ΔΣ Λάρισας με την καθοδήγηση των δασκάλων τους κ.κ Ντάμπλια, Παπαδημητρίου, Τσιρίκου , του εκπαιδευτικού της πληροφορικής κ. Πενήντα, των εκπαιδευτικών της αγγλικής γλώσσας Σπανού, Σεϊτάνη και Τσαντίλη καθώς και της διευθύντριας του σχολείου κ. Δημητρίου. Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες κατέγραψαν τα κτήρια, τα μουσεία και τα μνημεία της πόλης μας, αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδίκτυο, συνεργάστηκαν και διασταύρωσαν την ορθότητα των πληροφοριών με τους αντίστοιχους φορείς. Ετοίμασαν παρουσιάσεις σε ηλεκτρονική μορφή για τους συμμαθητές τους. Μετέφρασαν τις πληροφορίες που συγκέντρωσαν στα αγγλικά με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους και στη συνέχεια εκπαιδεύτηκαν από τον εκπαιδευτικό πληροφορικής στη δημιουργία QR codes. Δημιούργησαν κωδικούς για τα αξιοθέατα που είχαν συλλέξει τις πληροφορίες και η ολοκλήρωση του πρότζεκτ έγινε με την τοποθέτηση των QR codes στα αντίστοιχα κτήρια/ μνημεία και αξιοθέατα όπως στο Α και Β αρχαία θέατρα της πόλης μας, στο Μπεζεστένι, στο Γενί Τζαμί, στο Μύλο του Παππά, στο ΔΩΛ. Η εξαιρετική συνεργασία / υποστήριξη που βρήκαμε από τους φορείς της πόλης, βοήθησε στην ολοκλήρωση του πρότζεκτ. Τους ευχαριστούμε πολύ! Οι εκπαιδευτικοί και το μαθητικό δυναμικό του σχολείου ελπίζει ότι η δράση αυτή θα είναι χρήσιμη τόσο για τους συμπολίτες μας όσο και για τους τουρίστες που επισκέπτονται την πόλη μας. Σκανάρετε λοιπόν τους κωδικούς που θα βρείτε στο δρόμο σας και ίσως λάβετε μια νέα ενδιαφέρουσα πληροφορία!!!