Παγκόσμια Ημέρα Αλτσχάιμερ

Στις 21 Σεπτέμβρη, Παγκόσμια Ημέρα Αλτσχάιμερ, το Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας για ακόμη μια φορά βγήκε εκτός των τειχών και συμμετείχε στις παράλληλες δράσεις που διοργάνωσε το Κέντρο Ημέρας Άνοιας ΛάρισαςΕ.Π.Α.Ψ.Υ. στην Πλατεία Ταχυδρομείου.

Πραγματοποιήθηκε ενημέρωση και εικαστικό εργαστήρι όπου συμμετείχαν οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς κ. Ανδρέα Τσιρίκο, Υποδιευθυντή, και κ. Γιάννη Καραδήμο.

Η δράση εμψυχώθηκε από την νευρολόγο κ. Ευαγγελία Πανταζή, την Διευθύντρια του Μουσείου κ. Φανή Καλοκαιρινού, την κοινωνική λειτουργό κ. Μαρία Τζιάρτα την νοσηλεύτρια κ. Μαρία Παπαδοπούλου και το προσωπικό του Λαογραφικού Μουσείου.

Το παρών έδωσε ο αντιδήμαρχος Πολιτισμού κι Επιστημών κ. Πάνος Σάπκας. Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Παγκόσμιου Μήνα Αλτσχάιμερ.