Η Δ΄ τάξη στην Κάρλα

Τη Δευτέρα 4 Απριλίου οι μαθητές της Δ΄ τάξης στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και στον τομέα «Φροντίζω το περιβάλλον» επισκέφτηκαν το Μουσείο Λιμναίου Πολιτισμού στο χωριό Κανάλια του νομού Μαγνησίας. Εκεί ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους του Μουσείου για την ιστορία της λίμνης Κάρλας από τον σχηματισμό της και την αποξήρανση της ως τον επαναπλημμυρισμό της.

Περιηγήθηκαν στον χώρο και θαύμασαν τον ιδιαίτερο πολιτισμό της Κάρλας μέσα από τις συλλογές του Μουσείου.

Στη συνέχεια συνοδευόμενοι από τον κ. Γκανάτσιο επισκέφτηκαν τη σήραγγα από όπου τα νερά της λίμνης χύθηκαν στον Παγασητικό κόλπο κατά τη διάρκεια της αποστράγγισης.

Οι μαθητές συνοδευόταν από τις εκπαιδευτικούς Καραλιμάνη Κλεοπάτρα (Δ1), Φίλιου Βασιλική (Δ2) και Δαλαμάγκα Αφροδίτη (Δ3).

Δείτε το φωτογραφικό λεύκωμα: ΚΑΡΛΑ