Κλιματική αλλαγή

Η θεματολογική μας ενότητα στα εργαστήρια δεξιοτήτων μας ώθησε να επισκεφθούμε την μεταμοντέρνα έκθεση καλλιτεχνικών έργων με τίτλο Νέκυια.
Τα κεραμικά πνευμόνια κάνουν αναφορά στον Αναξιμένη και στον ρόλο του αέρα. Συνδέει την έννοια του με την ψυχή και την πνοή τονίζοντας τη σημαντικότητά του ως προς την επιβίωση.
Με τα θεόρατα γούρια, φυλακτήρια που παραπέμπουν στην αρχαιότητα, γίνεται μια προσπάθεια να διαφυλαχθεί ό,τι σώζεται σε τούτο τον κόσμο από την ανθρώπινη λαίλαπα.
Στη θέα ενός νεκρού δέντρου ξυπνά η ενσυναίσθηση για την ευθραυστότητα της ζωής. Εντείνεται η συνειδητοποίηση ότι η φύση υποφέρει και έχει την ανάγκη να μεταμορφωθεί για να φτάσει στην ισορροπία.
Οι μαθητές της Ε1 τάξης απέδωσαν με τον δικό τρόπο, τις ιδέες, τις σκέψεις και τις λύσεις για να αντιμετωπίσουν την επερχόμενη περιβαλλοντική κρίση.

Συντάκτης: Αντωνιάδης Σταύρος

Παρακολουθήστε το σχετικό βίντεο:

Δημιουργοί: Το τμήμα Ε1 του Σχολείου μας