Εργαστήρια Δεξιοτήτων- Προγράμματα για την πρόληψη της ενδοσχολικής βίας/ βελτίωση των σχέσεων των μαθητών

Οι μαθητές στα πλαίσια του μαθήματος του Εργστηρίου Δεξιοτήτων αλλά και στα πλαίσια της υλοποίησης του σχεδίου δράσης για την περαιτέρω βελτίωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών υλοποίησαν πλήθος δράσεων που κατέληξαν πραγματικά σε βελτίωση των σχέσεων των μαθητών γεγονός που προκύπτει από τις καταγραφές στο Ημερολόγιο Σχολικής ζωής του σχολείου μας. Σχετικά βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ από τους μαθητές της ΣΤ κι εδώ πρόγραμμα από τους μαθητές της Ε με τίτλο «Μίλα τώρα» σε συνεργασία με το «Χαμόγελο του παιδιού».

Συζητήσεις και παρακολούθηση ταινιών μικρού μήκους σχετικά με το θέμα της διαχείρισης των σχέσεών μας, ερωτηματολόγια σχετικά με το φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας στο σχολείο μας, βιωματικά παιχνίδια, δημιουργία βίντεο, αφισών και μηνυμάτων που εκτίθενται σε όλους τους χώρους του σχολείου.

Ελένη Δημητρίου