Χριστουγεννιάτικες δράσεις

Με ένα πλήθος εκδηλώσεων οι μαθητές του 3ου ΔΣ Λάρισας γιόρτασαν τα Χριστούγεννα και αποχαιρέτησαν το 2021. Με βιωματικό τρόπο εξέφρασαν την αλληλεγγύη τους, την αγάπη τους για τον συνάνθρωπο και ταυτόχρονα χάρηκαν, έπαιξαν και τραγούδησαν.

Οι μαθητές έφεραν στο σχολείο τρόφιμα τα οποία δόθηκαν στην εκκλησία της ενορίας μας και στη συνέχεια μοιράστηκαν σε οικογένειες που το έχουν ανάγκη. Τρόφιμα όμως οι μαθητές μας πρόσφεραν και στο κοινωνικό παντοπωλείο. Τα πήγαν συνοδεία των δασκάλων τους και ενημερώθηκαν για το σημαντικό έργο που επιτελεί η συγκεκριμένη δομή.

Οι μαθητές διοργάνωσαν με την υποστήριξη των εκπαιδευτικών τους χριστουγεννιάτικο μπαζάρ με παλιά κι αγαπημένα παιχνίδια και βιβλία. Το χρηματικό ποσό που συγκεντρώθηκε θα διατεθεί για φιλανθρωπικό σκοπό.

Σε χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις με παιχνίδια (κουίζ kahoot), κατασκευή χριστουγεννιάτικης κάρτας και τραγούδια στα μεταλόφωνα συμμετείχαν όλοι οι μαθητές του σχολείου. Οι εκδηλώσεις έγιναν στο γυμναστήριο και τηρήθηκαν όλα τα πρωτόκολλα για την πανδημία covid 19.

Οι μαθητές του τμήματος των γαλλικών σε συνεργασία με τους μαθητές του 1ου ΔΣ Λάρισας τραγούδησαν τα κάλαντα στα ελληνικά και στα γαλλικά στον πεζόδρομο που χωρίζει τα δυο σχολεία με τη συνοδεία αρμονίου.