Ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα γιορτάστηκε και φέτος η 25η Μαρτίου στο σχολείο μας. Πρωταγωνιστές οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης. Η σχολική γιορτή της 25ης Μαρτίου είναι μια ευκαιρία για τους μαθητές να μάθουν και να εκτιμήσουν την ιστορία και την πολιτιστική κληρονομιά της χώρας μας, καθώς και να τιμήσουν τους ήρωες και τους αγώνες των προγόνων μας για ελευθερία και ανεξαρτησία. Είναι μια μέρα που ενώνει τη νεολαία με την παράδοση και τις αξίες που αυτή εκπροσωπεί, ενισχύοντας το αίσθημα της ελληνικής ταυτότητας και της εθνικής υπερηφάνειας.

Η άλωση της Πόλης, η μακρά περίοδος δουλείας, οι αντίξοες συνθήκες, ο αγώνας και οι θυσίες για την ελευθερία και η προσμονή του έθνους για την κατοχύρωση των πολιτικών δικαιωμάτων του είναι εικόνες και ακούσματα που παρουσιάστηκαν από τους μαθητές/τριες δημιουργώντας μια αίσθηση συγκίνησης και υπερηφάνειας. Μέσα στο έργο με τίτλο «Εθνεγερσία» η ελευθερία, ως αίτημα εθνικής ανεξαρτησίας, συναρπάζει τον πρωτομάστορα Ρήγα και τον κάνει, μεταξύ άλλων, να συνθέτει επαναστατικά θούρια με παραλήπτες όλους τους καταπιεζόμενους βαλκανικούς λαούς. Υμνείται στην ποίηση του Σολωμού και του Κάλβου και ανάγεται σε οικουμενική αξία που αφορά όλους τους απανταχού Ελεύθερους Πολιορκημένους. Τέλος για τους μεγάλους στρατηγούς της επανάστασης, η ελευθερία καταξιώνεται, όχι μόνο ως αίτημα εθνικής ανεξαρτησίας, αλλά ως υπέρτατη αξία για την οποία είναι έτοιμοι να θυσιαστούν πάνω στο βωμό της.

(Συντάκτης: Αντωνιάδης Σταύρος)