Η υγιεινή διατροφή των μαθητών

Η υγιεινή διατροφή των μαθητών είναι σημαντική για την καλή τους υγεία και ευεξία, καθώς επηρεάζει τη σωματική και νοητική τους απόδοση και διαμορφώνει διατροφικές συνήθειες που θα διαρκέσουν σε όλη τους τη ζωή. Στην ενότητα του μαθήματος της Γλώσσας «Διατροφή», οι μαθητές του ΣΤ1 υπέδειξαν μερικά βασικά σημεία που πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη σχετικά με τη διατροφή των μαθητών:

Πρωινό: Είναι σημαντικό να ενθαρρύνουμε τους μαθητές να καταναλώνουν πρωινό πριν πάνε στο σχολείο. Ένα ισορροπημένο πρωινό που περιλαμβάνει δημητριακά, φρούτα, γαλακτοκομικά προϊόντα ή άλλες πηγές πρωτεΐνης μπορεί να παράσχει την απαραίτητη ενέργεια για την ημέρα.

Γεύματα στο σχολείο: Εάν οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να παίρνουν γεύματα στο σχολείο, επιδιώξτε να είναι ισορροπημένα και ποικίλα. Οι επιλογές πρέπει να περιλαμβάνουν φρούτα, λαχανικά, πηγές πρωτεΐνης και υγιεινές επιλογές ως προς τα λίπη και τα υδατάνθρακες.

Υγιεινά σνακ: Ενθαρρύνουμε τους μαθητές να επιλέγουν υγιεινά σνακ, όπως φρούτα, υγιεινά μπάρες δημητριακών, ξηρούς καρπούς ή λαχανικά.

Νερό: Είναι σημαντικό να προωθούμε την κατανάλωση νερού καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας. Το νερό είναι απαραίτητο για τη σωστή λειτουργία του οργανισμού.

Περιορισμός ανεπιθύμητων τροφών: Εκπαιδεύουμε τους μαθητές για τον περιορισμό της κατανάλωσης υψηλής περιεκτικότητας σε ζάχαρη και λίπος τροφών, όπως γλυκά, αλμυρά σνακ και αναψυκτικά.

Ποικιλία τροφίμων: Ενθαρρύνουμε τα παιδιά να δοκιμάζουν διάφορα τρόφιμα για να εξασφαλίσουμε ότι λαμβάνουν όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά. Η ποικιλία είναι σημαντική για την εκπαίδευση των γευστικών προτιμήσεων.

Τέλος, είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι κάθε παιδί είναι μοναδικό και οι διατροφικές του ανάγκες μπορεί να διαφέρουν.

Διαβάστε το φυλλάδιό μας!!!