Ολοκλήρωση του προγράμματος ‘Through children’s eyes’.

3ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας

H ομορφιά γύρω μας «μέσα από τα μάτια των παιδιών»

Για τις δυσκολίες της ζωής μίλησαν και φέτος οι μεγάλοι, μα τα παιδιά δε στάθηκαν εκεί. Είδαν με τα ίδια τους τα μάτια πουλιά να πετάνε κόντρα στον άνεμο και μέσα τους νίκησαν οι ομορφιές.

Ο λόγος για τους μαθητές και τις μαθήτριες του Δ2 Τμήματος του σχολείου μας που, παρά τις δυσκολίες της φετινής σχολικής χρονιάς, κατάφεραν να ολοκληρώσουν με επιτυχία το eTwinning έργο με τίτλο: ‘Through childrens eyes’. Και δεν ήταν μόνοι. Μαζί τους συνεργάστηκαν  μαθητές και μαθήτριες από 27 σχολεία 14  άλλων χωρών. Παιδιά από τη Βουλγαρία, τη Γερμανία, τη Γεωργία, τη Δανία, το Ηνωμένο Βασίλειο, την Ισλανδία, την Ιταλία, την Κροατία, τη Λιθουανία, τη Μάλτα, την Ουγγαρία, την Πορτογαλία, την Τουρκία και τη Φινλανδία.

Όλοι μαζί έθεσαν τον δικό τους στόχο: να  γνωρίσουν την τέχνη της φωτογραφίας. Να καλλιεργήσουν τη «φωτογραφική τους ματιά» και να εκφραστούν μέσα από τις φωτογραφίες τους, προβάλλοντας ό,τι πιο υπέροχο έχει η καθημερινή ζωή τους, καθώς και το φυσικό και δομημένο περιβάλλον όπου ζουν.

Κάθε μήνα καταπιάνονταν και με ένα διαφορετικό θέμα για φωτογράφιση: το φθινόπωρο, η πόλη μας/η γειτονιά μας, τα Χριστούγεννα, ο χειμώνας, τα σύμβολα της φύσης, η άνοιξη κ.ά.. Φωτογράφιζαν ό,τι εκείνοι επέλεγαν, δημοσίευαν τις φωτογραφίες τους σε ψηφιακά συνεργατικά άλμπουμ και οι φωτογραφίες αυτές γίνονταν αφορμή για επικοινωνία και γνωριμία με τους συνομήλικους συνεργάτες τους. Δόθηκε έτσι η ευκαιρία στους μαθητές να έρθουν σε επαφή με άλλους πολιτισμούς, να καλλιεργήσουν και να αναπτύξουν γλωσσικές και ψηφιακές δεξιότητες, μέσα από τη χρήση της Αγγλικής γλώσσας ως μέσο επικοινωνίας, αλλά και πολλών συνεργατικών εργαλείων Τ.Π.Ε. .

Και έτσι ταξίδεψαν. Ταξίδεψαν πολύ, έστω και νοερά, μέσα από τις φωτογραφίες των συμμαθητών τους και των Ευρωπαίων συνεργατών τους. Αυτό ήταν και το πιο σημαντικό όφελος για αυτούς. Ξέφευγαν κάθε τόσο απ’ τους κλειστούς τοίχους που τους όρθωσε η πανδημία και ξεχνούσαν ακόμη και τα κλειστά σχολειά τους. Ένιωθαν λες και ήταν μια ομάδα, μια τεράστια αγκαλιά και είχαν κίνητρα για δράση, δημιουργία, επικοινωνία, αλληλεπίδραση και λησμονούσαν ότι τους βρήκαν δυσκολίες, γιατί είχαν βρει πλέον τον τρόπο και τα μαγικά εργαλεία για να τις υπερβαίνουν.

Οι μαθητές ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα αυτό με τη δημιουργία ενός συνεργατικού βίντεο με φωτογραφίες τους από την πόλη της Λάρισας και τις γύρω περιοχές και ποιήματα που έγραψαν οι ίδιοι,  όλα εμπνευσμένα απ’ τις φωτογραφίες τους.  Για το κλείσιμο στο βίντεο επέλεξαν μία συμβολική για τη φετινή χρονιά φωτογραφία και ένα συνεργατικό ποίημα και κατάφεραν μέσα σε τρεις και μόνο στίχους και δεκαεπτά συλλαβές (Haiku), να εκφράσουν την ανάγκη των παιδιών για ελευθερία, για ευτυχισμένες, χαρούμενες στιγμές, γεμάτες γέλια, παιχνίδια και όνειρα…

Freedom

Fly like a free bird (Πέτα σαν πουλί ελεύθερο)

Far from sorrow and sadness (μακριά από τη δυστυχία και τη λύπη)

Happiness is back (Η ευτυχία ήρθε πάλι)

Φωτογραφία της Μυρσίνης Κανέλλου, μαθήτριας της Δ΄ Τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας

Συγχαρητήρια στους μικρούς καλλιτέχνες, φωτογράφους και ποιητές, του Δ2 Τμήματος τους σχολείου μας, που μέσα από τα δικά τους μάτια, την επιμονή, τη δύναμη, τη θετική ενέργεια και τη δημιουργικότητά τους, κράτησαν ζωντανή την ελπίδα και μας έδειξαν την ομορφιά που υπάρχει γύρω μας.  Τους ευχόμαστε καλή πρόοδο και πάντα επιτυχίες στη ζωή τους.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι μαθητές: Βάιος Αλεξανδρής, Γιώργος Γάτσιος, Δημήτρης Γιαννούσης, Νεκτάριος Δεμερτζής, Φιλοθέη Ζαχαρού, Βασιλική Θεοχαρούλα, Μυρσίνη Κανέλλου, Μελίνα Κουτρούλη, Χρήστος Μαραμής, Ορέστης Μίχος, Στέλλα Μωριανού, Μυρτώ Νικολοπούλου, Δημήτρης Νυχτερίδας, Αλέξης Παπαγεωργίου, Διονύσης Παπαδούλης, Κατερίνα Παππά, Τηλέμαχος Πατσιούρας, Μάριος Ρίζος, Γιάννης Σκούρτης, Ηλιάνα Σουφλιά, Δημήτρης Τζήκας, Μυρτώ Τσακίρη, Κωνσταντίνος Τσολάκης και Δήμητρα Τσουκνιδά.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Παρασκευή Μπελόγια (ΠΕ06, Αγγλικής γλώσσας)

Σύνδεσμος για το συνεργατικό βίντεο:  https://youtu.be/WlmdVuNgbQ8

Σύνδεσμος για τα ψηφιακά άλμπουμ με τις φωτογραφίες των μαθητών ανά θεματική ενότητα: https://bit.ly/3zxPlTi

Ελένη Δημητρίου