Η Στ’ τάξη στη Θεσσαλονίκη

Στην όμορφη Θεσσαλονίκη βρέθηκαν οι μαθητές /τριες της Στ’ τάξης συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους και τη μουσικό του σχολείου μας. Ένας προορισμός που συνδυάζει το ιστορικό βάρος με τη σύγχρονη γοητεία προσκαλώντας όλους τους επισκέπτες να απολαύσουν την ατμόσφαιρα και την ομορφιά της πόλης. Σε μια μαγική περιήγηση στα Βυζαντινά μνημεία της, οι μαθητές/τριες βρέθηκαν σε μια άλλη εποχή, ανακάλυψαν τον πλούτο της κληρονομιάς της, μνημεία που αφηγούνται την ιστορία της πόλης αλλά και αντηχούν με τις αιώνιες σιωπές του παρελθόντος.

Στον Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου βιώνεις την ηρεμία και την ομορφιά που αναδύονται από την πίστη και την τέχνη. Καθώς περπατάς δίπλα στη Ρωμαϊκή Αγορά ανακαλύπτεις τον εμπορικό πνευματισμό, την οικονομική δραστηριότητα και τη ζωντάνια της αποτυπωμένα στα ερείπια και τις στοές. Στην Αψίδα του Γαλέριου αισθάνεσαι την παρουσία του αυτοκράτορα να ξαναζωντανεύει. Είναι μια πύλη στο παρελθόν που αναδεικνύει την υπερηφάνεια και τον πολιτισμό της Βυζαντινής Θεσσαλονίκης. Τέλος η Ροτόντα ως ένας στρογγυλός οικοδομικός θησαυρός μας αγκαλιάζει με την αρχιτεκτονική της αρμονία καθιστώντας την ένα ανεξίτηλο σημείο στον χάρτη της Θεσσαλονίκης.

(Συντάκτης: Σταύρος Αντωνιάδης)