Ομιλία: Διαδικτυακό παιχνίδι, κοινωνικά δίκτυα και εθισμός στο διαδίκτυο από την κ. Λούση Σιρινιάν

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ομιλία για τους γονείς με θέμα: Διαδικτυακό παιχνίδι, κοινωνικά δίκτυα και εθισμός στο διαδίκτυο. Την παρουσίαση έκανε η κ. Λούση Σιρινιάν πρέσβυρα του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, με μεταπτυχιακές σπουδές στην πληροφορική του LSC, υποψήφια Διδάκτωρ του ΕΑΠ.

Η κυρία Σιρινιάν παρουσίασε στους γονείς όσα πρέπει να προσέχουν όταν τα παιδιά τους ασχολούνται με τις ηλεκτρονικές συσκευές, πώς να βρίσκουν τρόπους ώστε τα παιδιά τους να ασχολούνται με κατάλληλα παιχνίδια για την ηλικία τους, ποιες συμβουλές οφείλουν να δίνουν στα παιδιά τους για τη σωστή χρήση των κοινωνικών δικτύων. Συζήτησε με τους γονείς για τη χρονική εκείνη στιγμή που πρέπει ο γονιός να ανησυχήσει για την υπερβολική χρήση ηλεκτρονικών συσκευών. Τέλος πρότεινε δραστηριότητες ανάπτυξης εμπιστοσύνης μεταξύ γονιού και μαθητή για να μπορέσει αν χρειαστεί ποτέ, να εμπιστευτεί ο μαθητής το γονιό για μια ανάρμοστη ή προσβλητική συμπεριφορά στο διαδίκτυο. Η ενδιαφέρουσα ομιλία έκλεισε επιβεβαιώνοντας για μια ακόμα φορά ότι το διαδίκτυο είναι στη ζωή μας και μπορεί να αποτελέσει μια πόρτα στη γνώση και τη διασκέδαση αρκεί να γίνεται με μέτρο και με σεβασμό προς όλους τους χρήστες.