ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΙ

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥΣ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΥΣ

Οι αιτήσεις των ενδιαφερόμενων θα γίνονται δεκτές στο γραφείο της Διευθύντριας από τη Παρασκευή 02/09/2022 μέχρι και την Τρίτη 06/09/2022 και ώρα 14.00 μ.μ.

Στην επιλογή των Σχολικών Τροχονόμων θα ληφθούν υπόψη:

Ø Ο σχολικός τροχονόμος ορίζεται από την επιτροπή του  οικείου σχολείου και δύναται είτε να προέρχεται από το προσωπικό που υπηρετεί σε αυτό με οποιαδήποτε σχέση εργασίας, είτε να προτείνεται από τον οικείο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων. Το προτεινόμενο πρόσωπο είναι κατά προτίμηση μέλος του συλλόγου ή υπάλληλος του οικείου Δήμου που διατίθεται για το σκοπό αυτό.

Ø Η εθελοντική συμμετοχή στην προηγούμενη εφαρμογή του θεσμού.

Ø Η προηγούμενη εμπειρία σε θέματα αστυνόμευσης και τροχαίας (π.χ. συνταξιούχοι αστυνομικοί.)

Ø Η γενική του παρουσία στο χώρο της περιφέρειας της σχ. μονάδας και η συμβολή του στις δραστηριότητές του.

Ø Η γνώση της σχ. κοινότητας για το άτομο.

Ø Η ικανότητα να συμβάλει στην καλύτερη εφαρμογή του θεσμού. Επιπλέον των ανωτέρω θα ληφθούν υπόψη κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια επιλογής όπως ανεργία, εισόδημα, πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, μονογονεϊκές οικογένειες κ.ά

Ελένη Δημητρίου