Η συμμετοχή μας στο 9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Αντιπροσωπεία μαθητών του σχολείου μας αποτελούμενη από εννέα μαθητές της Στ’ τάξης, παρουσίασε το βίντεο με τον τίτλο «ΚΑΝ‘ το DIgitally είΝαι απαίτηSη του ΚαιροΥ μας», στο Μουσικό Σχολείο Λάρισας και στα πλαίσια του 9ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, την Παρασκευή 12 Απριλίου 2019.

Στο βίντεο, που δημιούργησαν οι μαθητές με ψηφιακά εργαλεία  επεξεργασίας βίντεο, ήχου και εικόνας που διδάχθηκαν στο μάθημα των ΤΠΕ, παρουσίασαν τη συλλογική δουλειά των Ε’ και Στ τάξεων, που αφορά στην απεικόνιση σε μεγάλη κλίμακα και με μεγάλη πιστότητα του διάσημου πίνακα «Yellow-Red-Blue», του επιφανούς ζωγράφου Βασίλι Καντίνσκι. Ο πίνακας καλύπτει μία μεγάλη επιφάνεια σε τοίχο του σχολείου απέναντι από την κεντρική είσοδο του κτηρίου, και φιλοτεχνείται με την επίβλεψη και τις οδηγίες του εικαστικού του σχολείου Νίκου Βάνη. Τους μαθητές συνόδευσε η διευθύντρια Ελένη Δημητρίου, ο εικαστικός Νίκος Βάνης και ο πληροφορικός Νίκος Πενήντας. Οι μαθητές διάβασαν σύντομο χαιρετισμό, έδειξαν μία σύντομη παρουσίαση και κατόπιν το βίντεο… Το βίντεο «ντύθηκε» μουσικά, με μελωδίες από αποσπάσματα του συνθέτη Άρνολντ Σένμπεργκ.