ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΕΩΡΑ PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 23 Φεβρουάριος 2015 18:09

fysikh ist  7Οι μαθητές της ΣΤ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το νεοσύστατο μουσείο Φυσικής Ιστορίας στην Καλαμπάκα. Στα πλαίσια προγράμματος που εκπονούν στην ευέλικτη ζώνη σχετικά με τη χλωρίδα και την πανίδα της γης παρακολούθησαν στο μουσείο πρόγραμμα σχετικό με τους υδροβιότοπους και τις επιπτώσεις της ρύπανσης σε αυτούς.

Στη συνέχεια θαύμασαν τα εξαιρετικά εκθέματα του μουσείου (βαλσαμωμένα ζώα) που ήταν σε ειδικά διαμορφωμένες προθήκες. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στον όροφο των μανιταριών όπου είδαν κάθε είδος μανιταριού που φύεται στην Ελλάδα και όχι μόνο.

fysikh ist  1

fysik ist  2

fysikh ist  3

fysikh ist  5