ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 17 Φεβρουάριος 2015 09:02

pinak 1Μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας της  ΣΤ τάξης επισκέφθηκαν τη Δημοτική Πινακοκοθήκη Γ.Ι . Κατσίγρα. Εκεί οι μαθητές ξεναγήθηκαν στη μόνιμη έκθεση από την κ. Φωλίνα και στη συνέχεια συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Συνομιλώντας με ένα ζωγράφο».

pinak 3

Οι μαθητές θαύμασαν την έκθεση του συμπολίτη μας  και καταξιωμένου ζωγράφου κ. Χρήστου Σαμαρά. Ο κ. Σαμαράς με ιδιαίτερα ευχάριστο τρόπο απάντησε σε κάθε ερώτηση των μαθητών σχετικά με τον τρόπο αλλά και την έμπνευση που τον οδηγούν στη δημιουργία των τόσο όμορφων έργων.

pinak 2

Στη συνέχεια οι μαθητές προσπάθησαν να αποτυπώσουν στο χαρτί το δικό τους έργο εμπνευσμένο από κάποιο πίνακα του κ. Σαμαρά.

pinak 1

Τέτοιες δράσεις ανοίγουν τους καλλιτεχνικούς ορίζοντες των μαθητών και ταυτόχρονα καλλιεργούν την κριτική τους σκέψη.

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 23 Φεβρουάριος 2015 19:21