Παρουσίαση του βιβλίου ?? Τα αστέρια της Ευρώπης ?? PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 28 Ιανουάριος 2015 09:02

ta asteria tis europis 1Παρουσίαση του βιβλίου ?? Τα αστέρια της Ευρώπης ?? στο 3ο Δημ. Σχολείο Λάρισας από την συγγραφέα και εικονογράφο κ. Βαρβαρούση Λήδα στα πλαίσια των δράσεων του γραφείου Ευρωπαϊκού Κέντρου Πληροφόρησης Europe Direct της Περιφέρειας Θεσσαλίας αλλά και της ανάπτυξης της φιλαναγνωσίας των μαθητών του σχολείου.

Η παρουσίαση ήταν διαδραστική με συμμετοχή των μαθητών και έγινε με αφήγηση και ζωγραφική. Μέσα από την παρουσίαση του βιβλίου που  είναι το δεύτερο στη σειρά που έχει εκδοθεί  από την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, οι μαθητές ενημερώθηκαν, ψυχαγωγήθηκαν και συζήτησαν για τις αξίες της ζωής, τη διαφορετικότητα των λαών της Ευρώπης, τις διαφορετικές συνήθειες μέσα από το παραμύθι.

ta asteria tis europis 2

Πού να ψάξει κανείς για αστέρια; Στον ουρανό σίγουρα υπάρχουν πολλά εκατομμύρια. Μα υπάρχουν κι ανάμεσα στους ανθρώπους. Η μικρή Ευρώπη ξεκίνησε ένα μεγάλο ταξίδι για να βρει τα δικά της αστέρια?.

ta asteria tis europis 3

Μ? αυτόν τον τρόπο ξεκίνησε να «ζωγραφίζει» στα παιδιά της Δ τάξης η εικονογράφος κ. Λήδα Βαρβαρούση το παραμύθι « Τα αστέρια της Ευρώπης» του συγγραφέα Θοδωρή Παπαϊωάννου.

Στην αίθουσα βιβλιοθήκης του 3ου Δ. Σ Λάρισας «αφηγήθηκε» ζωγραφίζοντας ολόκληρη την ιστορία διαδραστικά με τα παιδιά που θαύμασαν τις ζωγραφιές της και πήραν μέρος στην ιστορία.

ta asteria tis europis 4

Στο τέλος ζωγράφισαν σε χαρτί του μέτρου σημαντικές στάσεις του ταξιδιού της Ευρώπης σε όλο τον κόσμο. Σαν δώρο πήραν όλα τα παιδιά το βιβλίο που χρηματοδότησε η Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα λόγω της συμμετοχής τους στο πρόγραμμα.

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 30 Ιανουάριος 2015 00:33