ΓΙΟΡΤΙΝΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 07 Ιανουάριος 2015 18:49

DSCN4698 1Το πνεύμα των Χριστουγέννων στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας πέρασε στους μαθητές μέσα από δράσεις εθελοντισμού, προσφοράς αλληλεγγύης αλλά και δράσεις χαράς και δημιουργικότητας.

Οι μαθητές με πολύ μεράκι με την καθοδήγηση των δασκάλων τους αλλά και με τη βοήθεια των γονέων τους ετοίμασαν χριστουγεννιάτικα στολίδια,

στο χώρο του σχολείου από ανακυκλώσιμα υλικά. Αυτή η δράση συνδυάστηκε και με το πρόγραμμα της Ευέλικτης Ζώνης των Γ και Δ τάξεων σχετικό με τη συνήθεια της ανακύκλωσης των υλικών.

DSCN4700 1

DSCN4709 1

DSCN4722 xr

Επίσης κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικες κάρτες.

DSCN4693 xr

DSCN4694 xr

DSCN4697 xr

Με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού κυρίας Τσαντίλης Πολυξένης οι μαθητές της Στ τάξης διοργάνωσαν χριστουγεννιάτικο μπαζάρ με παλιά και αγαπημένα παιχνίδια αλλά και μικροαντικείμενα που αγόρασαν οι μικρότεροι μαθητές του σχολείου μας.

DSCN4745 xr

DSCN4756 xr

Τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν δόθηκαν ως οικονομική βοήθεια στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Παιδιών με σύνδρομο Down και στο Σύλλογο Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων Παιδιών με Αυτισμό.

DSCN4767 xr

DSCN4772 xr

Στο χώρο του σχολείου συγκεντρώσαμε τρόφιμα τα οποία δώσαμε στην εκκλησία ώστε να μοιραστούν σε άπορες οικογένειες της ενορίας μας.

Επίσης αγοράσαμε για όλους τους μαθητές από ένα κουτί γάλα εβαπορέ και το προσφέραμε στον ΟΚΑΝΑ όπου είχε στηθεί το «Δέντρο της Αγάπης» με κουτιά γάλατος που θα τα προσέφεραν οι γιατροί του κόσμου σε παιδιά που τα έχουν ανάγκη.

okana

Κρατώντας ο κάθε μαθητής της Στ τάξης από μια σακούλα τρόφιμα επισκεφθήκαμε τη στέγη των Ενεργών Πολιτών και αφού παραδώσαμε τα τρόφιμα ενημερωθήκαμε για τις δράσεις και τη βοήθεια που παρέχει αυτή η οργάνωση στους συνανθρώπους μας που βρίσκονται σε δύσκολη κατάσταση.

energoi

Θέλοντας οι μαθητές να γευτούν τη γιορτινή ατμόσφαιρα της πόλης επισκεφθήκαμε το Χριστουγεννιάτικο Δέντρο στην Κεντρική Πλατεία,

dentro

παρακολουθήσαμε συναυλία μπροστά στο αρχαίο Θέατρο της jazz ορχήστρας του Μουσικού Σχολείου

jazz

και η βόλτα μας έκλεισε με τη συναυλία του Συνόλου Κρουστών του Μουσικού Σχολείου στη συμβολή των οδών Δευκαλίωνος και Φρίξου.

krousta

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας διοργάνωσε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά μπαζάρ γλυκών, στο οποίο συμμετείχαν πολλοί γονείς μαθητών μας είτε προσφέροντας είτε αγοράζοντας. Τα έσοδα θα ενισχύσουν το ταμείο του Συλλόγου.

syllogos

xorodia

και  την πολύ όμορφη γιορτή που ετοίμασαν οι μαθητές της Β δημοτικού υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους Μπέφα Αλεξάνδρας Αφροδίτης Δαλαμάγκα και Φωτεινής Παπαδημητρίου.

giorti

Όλοι οι μαθητές φορώντας τα κόκκινα αγιοβασιλιάτικα σκουφάκια που τους πρόσφερε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, τραγούδησαν τα κάλαντα και ευχήθηκαν «Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το Νέο Έτος».

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 10 Ιανουάριος 2015 21:06