Αφιέρωμα στο έργο της συγγραφέως Μαρίας Παπαγιάννη. PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 24 Απρίλιος 2013 10:56

papagianni 1Το σχολείο μας επισκέφθηκε η γνωστή συγγραφέας παιδικών λογοτεχνικών βιβλίων κ. Μαρία Παπαγιάννη. Με πολύ καλή διάθεση και μεγάλη υπομονή αφουγκράστηκε τις απόψεις αλλά και τα συναισθήματα των μαθητών μας. Με τους πιο μικρούς ξεκίνησαν στηριζόμενοι σε τυχαία γεγονότα να πλάθουν μια ιστορία. Κάθε φορά ένας μαθητής έδινε τη δικιά του εκδοχή. Έτσι με απλό τρόπο η κ. Παπαγιάννη έδωσε στους μαθητές να καταλάβουν πως μπορεί να γραφτεί ένα παραμύθι.

Οι μεγαλύτεροι μαθητές έκαναν ερωτήσεις στη συγγραφέα για τα βιβλία της που είχαν διαβάσει, για τον τρόπο που γράφει, για τη θεματολογία που επιλέγει,  για τις επιδράσεις που δέχεται κ.λπ. Κλείνοντας η συγγραφέας γοήτευσε κυριολεκτικά τους μαθητές λέγοντάς τους ότι κάθε συγγραφέας με το έργο του θέλει να μοιραστεί την αλήθεια που στηρίζει τη ζωή του, με διαφορετικό κάθε φορά τρόπο. Τέτοιες συναντήσεις καλλιεργούν πραγματικά τη φιλαναγνωσία.

papagianni 3 papagianni 6

papagianni 1 papagianni 2