Στην Κομνήνειο μονή, στο Στόμιο. PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 20 Μάρτιος 2013 09:05

stomio2Στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών οι μαθητές της Ε' δημοτικού, του 3ου και του 41ου Δημoτικών Σχολείων Λάρισας επισκέφθηκαν το μοναστήρι του Αγίου Δημητρίου στο Στόμιο (αλλιώς είναι γνωστό και ως Κομνήνειος Ιερά Μονή Κοιμήσεως Θεοτόκου & Αγίου Δημητρίου ή Παναγία του Κομνηνείου ή Οικονομείου).

Εκεί τους υποδέχτηκε με ιδιαίτερα φιλόξενο τρόπο ο Πατέρας Συμεών, που τους μίλησε για την ιστορία του μοναστηριού καθώς και για την αγιογραφησή και την αρχιτεκτονική του. Στη συνέχεια τους έδειξε το Καθολικό, τα Παρεκκλήσια και όλα τα σκεύη που χρησιμεύουν στην τέλεση της Θείας λειτουργίας.  Έτσι οι μαθητές εμπέδωσαν με βιωματικό τρόπο τις γνώσεις που απέκτησαν στα πλαίσια του μαθήματος στην τάξη.

stomio1

stomio3