Στο Κουρσούμ-Τζαμί και στο Μύλο των Ξωτικών! PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 08 Ιανουάριος 2013 21:39

P1010229

Μία απίθανη εμπειρία είχαν μαθητές των Σχολείων μας αφού είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά αντίγραφα μεγάλων εφευρέσεων αρχαίων Ελλήνων σε σχετική έκθεση στο Κουρσούμ-Τζαμί, αλλά   και να επισκεφθούν το Μύλο των Ξωτικών... Που; Μα στα Τρίκαλα...

Το Κουρσούμ-Τζαμί.

250px-Koursoum Mosque_Trikala

Από μόνο του είναι ένα πολύ σημαντικό οικοδόμημα, αφού είναι έργο του διάσημου αρχιτέκτονα Σινάν... Κτίσμα του 16ου αιώνα, τέμενος αρχικά, μουσείο και χώρος ήπιων εκδηλώσεων σήμερα. Ονομάζεται έτσι από την τουρκική λέξη κουρσούμ, που σημαίνει μόλυβδος, καθώς ο θόλος του είναι μολυβοσκέπαστος. Κοντά στο τζαμό σώζεται το μαυσωλείο του γιου του σουλτάνου Σουλεϊμάν Οσμάν Σαχ, ο οποίος κατά την παράδοση έκτισε το τζαμί επειδή στα Τρίκαλα θεραπεύτηκε από αρρώστια που τον ταλαιπωρούσε. Το τζαμί σήμερα είναι μνημείο προστατευόμενο από την UNESCO.

Το Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας.

Πρόκειται για μια εξαιρετική συλλογή με δεκάδες εντυπωσιακά εκθέματα που ξεκινούν από το ρομπότ - υπηρέτρια του Φίλωνος, τον "κινηματογράφο" του Ήρωνος, το υδραυλικό ωρολόγιο του Αρχιμήδη και φτάνουν μέχρι και τον αναλογικό υπολογιστή των Αντικυθήρων καλύπτοντας την περίοδο από το 2000 π.Χ. μέχρι το τέλος του αρχαίου ελληνικού κόσμου. Όλα τα εκθέματα είναι ανακατασκευασμένα (αντίγραφα δεν θα ήταν σωστός όρος) από τον καθηγητή της Β/θμιας Εκπαίδευσης Κώστα Κοτσανά και είναι όλα λειτουργικά και αξιόπιστα. Έχουν εκτεθεί σε πολλά μέρη, τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό με πολύ μεγάλη επιτυχία, αποσπώντας διακρίσεις και επαίνους. Ο μόνιμος χώρος έκθεσής τους είναι το Κατάκολο και εκτίθενται υπό την αιγίδα του Δήμου Πύργου.

Η έκθεση λειτούργησε σε καθημερινή βάση από τις 20 Νοεμβρίου 2012 και μέχρι τις 6 Ιανουαρίου 2013 από 10:00 έως 14:30 και από τις 17:00 έως τις 21:00, για πρώτη φορά στη Θεσσαλία και υπό την αιγίδα της οργανωτικής επιτροπής του Μύλου των Ξωτικών.

004 KOYRSOYM TZAMI 003

Ο Μύλος των Ξωτικών.

Ο "παράδεισος" της πιτσιρικαρίας, ο ιδανικότερος προορισμός αυτές τις μέρες, με το εργοστάσιο σοκολάτας, το σπίτι του Άη-Βασίλη, τις διάφορες εκθέσεις παιχνιδιών, τη ζωγραφική προσώπου κι ένα σωρό άλλα εκπληκτικά δε χρειάζεται περισσότερες συστάσεις...

milos ktirio